Greece

Α ξέχασα...για phantom και γενικότερα drone κάτω απο 4 κιλά (αν κατάλαβα καλα) δεν χρειάζεται άδεια χειριστή...εκτός αν κάνω κι εκει λάθος...


Sent from my iPhone using PhantomPilots
Δεν κανεις λαθος
 
Καλημέρα κι απο μένα...κάτοχος ενός phantom 3 pro και ανάθεμα αν έχω καταλάβει τους κανονισμούς... πχ θέλω να πετάξω το phantom σε ύψος 100 μέτρα και απόσταση απο μένα 400 μέτρα...σε περιοχή ελεύθερη μακριά απο αεροδρόμια κλπ ...πρέπει να το δηλώσω κάπου...και αν ναι που; Στη σελιδα της ΥπΑ δεν είδα κάποια επιλογή για αίτηση... Εύχομαι σε όλους καλα πτήσεις...


Sent from my iPhone using PhantomPilots
Δεν εχει ακομα επιλογη, στην ελλαδα ειμαστε μην βιαζεσε
 
Ήμουν έτοιμος να παρω το advanced αλλα διάβασα αυτά με τα όρια και τις πτήσεις!!!
Τι γίνεται με αυτά ; Μπήκε / θα μπει στο λογισμικό όριο στο ύψος / απόσταση ;
Δηλαδή θα δώσω τοςα χρηματα για να το πετάω γύρο απο τον εαυτό μου;
Παρακαλω οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει ...
Ευχαριστω
 
Last edited:
Στο λογισμικό υπάρχει όριο στο ύψος(500μ)οχι στην απόσταση.
 
Νεος και εγω στο αθλημα.κατοχος εδω και 1 μηνα phantom 4.
 
Γεια σας.απο Αθηνα,phantom 3 standart.μολις του εκανα downgrade στην 1.5.7 και περασα το magicpower5 στα 26dBm για καλυτερο range.
το ....σχεδιο μου ειναι να το περασω πετωντας προς ελαφονησο λακωνιας πανω απο το φερυ μποτ(9 λεπτα διαδρομη),και στην συνεχεια μεχρι το ξενοδοχειο στην παραλια σιμος.
εχω σχεδιο......:)
 
Γεια σας.απο Αθηνα,phantom 3 standart.μολις του εκανα downgrade στην 1.5.7 και περασα το magicpower5 στα 26dBm για καλυτερο range.
το ....σχεδιο μου ειναι να το περασω πετωντας προς ελαφονησο λακωνιας πανω απο το φερυ μποτ(9 λεπτα διαδρομη),και στην συνεχεια μεχρι το ξενοδοχειο στην παραλια σιμος.
εχω σχεδιο......:)

Εγώ εντυπωσιάστηκα πάντως, καθώς παραμένω σε καθεστώς "μαμα" (κανένα modification).
 
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είχα δει ότι υπάρχει το thread αν και παρακολουθώ το φόρουμ καιρό. Κάτοχος πλέον phantom 4 και πρώην κάτοχος 3s. Αντιμετωπίζω ένα θεματακι καθώς ενώ με το κινητό (note 4) συνδεομαι και πετάω κανονικά, με το tablet (samsung sm t520) δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ. Κρίμα γιατί η οθόνη του κινητού είναι πολύ μικρή. Θα χαρώ να τα λέμε.
 
  • Like
Reactions: BillyN
Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!
Κάτοχος p3 standard πλέον ενθουσιασμένος όσο δεν πάει..! Θέλω να ρωτήσω τελικά η εγγραφή στην Υ.Π.Α. είναι υποχρεωτική;
Από εκεί και πέρα τι άλλες ενέργειες πρέπει να κάνω ως ερασιτέχνης για να είμαι νόμιμος καθ'όλα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων!
 
Καλησπέρα. Όταν το είχα ψάξει δεν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα η ηλεκτρονική πλατφόρμα. Από τότε δεν έχω ασχοληθεί. Νομίζω ότι αν θες να πετάς σε απόσταση πάνω από 50 μέτρα από εσένα πρέπει να υποβάλει σχέδιο πτήσης για άδεια μαζί με αεροφωτογραφίες της περιοχής που θα πετάξεις. Θα το ψάξω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θυμάμαι σωστά και θα ποσταρω.
 
Hi all. So this may be a weird request. So apologies in advance. So I am going to Greece at the end of September and I will be filming a new travel video for my YouTube channel. I am hoping to get some HD aerial shots of Santorini and Mykonos to add a little something extra to the video. Sadly, I can't bring my drone on the flight. I am hoping to hire someone to get me some footage for my film. I was hoping I could find someone in this forum with experience who wouldn't mind getting some shots. I did want some shots of the group of us ATVing and such but that seems far fetched. Let me know if you're interested. I can be reached at tdonovan00 at gmail.com. We can discuss compensation.
 
  • Like
Reactions: BillyN
O τιμοκαταλογος παραβόλων για χρήση drone
http://hellasdrones.com/20...%ce%b7-%cf%87/


αν κατάλαβα καλά, ζητάνε 50€ για κάθε εξάμηνο που θα κρατάνε το drone εγγεγραμμένο στο νηολόγιο? Έχει γραφτεί κάποιος να μας κατατοπίσει?
 
  • Like
Reactions: BillyN
Με όλα αυτά (συν μαζεμένα upgrades κλπ) και επειδή είμαι κομπιουτεράς κατ' επάγγελμα, φέτος στις διακοπές μου δεν άντεχα άλλη τεχνολογία ή πολυπλοκότητα και αντί του P4A μου πεταγα ένα Syma x8 που επίσης έχω (γελάστε αλλά μη βαράτε, μια χαρά το διασκέδασα). Πέραν της πλάκας, το νομικό καθεστώς (διεθνώς-γιατί τα ξένα υιοθετούμε εδώ) θα ξεπεραστεί σε μηδενικό χρόνο από τα ίδια τα προϊόντα. Π.χ. αυτός ο διαχωρισμός βάσει βάρους. Έως τότε, κουράγιο. Αυτά.

Edit: καλά ΚΑΙ αυτός ο τιμοκατάλογος (αν ισχύει, και ειδικά αν ισχύει για recreational use) είναι καθαρά εισπρακτικός και δεν ακουμπά την ουσία του θέματος, ούτε λύνει κάποιο πρόβλημα. Όπως εξάλλου οι περισσότεροι νόμοι που διαχρονικά θεσπίζονται στην όμορφη χώρα μας. Θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα από κάποιον που ακολούθησε τη διαδικασία.
 
Last edited:
Phantom 3 standard,με Magic Power στα 27dbm και DBS mod για κεραία...
1.9.20 firmware απο προχτές....
όλα δουλεύουν αψογα,σχεδόν !
 
Καλησπέρα παιδιά,
Μάλλον το θέμα μου είναι εκτός τόπικ και ζητώ συγνώμη αλλα δε ξέρω που να το γράψω.
Λοιπον έχω το εξής πρόβλημα:
Ο φίλος μου είχε ενα phantom 3 pro με ενα προβλημα (στις φωτογραφίες εμφανιζόντουσαν γραμμές, όλη η φωτογραφία όμως, σαν hatch), και μου είπε ότι το πρόβλημα λογικά ειναι η καλοδιοταινία.
Ο φίλος μου είχε αγοράσει ένα χτυπημένο gimbal , οπότε θωρητικά είχαμε την καλωδιοταινία.
Μη τα πολυλογώ, βρήκα ένα τύπο στο ιντερνετ ότι επισκευαζει drone, το έδωσα και μου το φέρνει μετά απο 2 μέρες, το πρόβλημα συνεχιζόταν.
Του το ξαναδίνω, μου το φέρνει έχοντας αλλάξει τα πάντα.
Πλεον δε συνδέεται με την εφαρμογή, άνοιξα το drone και το gimbal περιστραφόταν ασταμάτητα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη που επισκευάζει ώστε να το παω να μου το φτιάξει.
Τι προτείνετε εσείς , και να ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει με τις γραμμές.

Ευχαριστώ
Ελπίζω να βρει κάποιος το χρόνο να μου απαντήσει στο προβλημα μου

Χρονια πολλά καλές γιορτές
 

Recent Posts

Members online

Forum statistics

Threads
143,094
Messages
1,467,597
Members
104,980
Latest member
ozmtl